דף הבית » מאמרים ומידע » הרעלת XYLITOL בכלבים

מאמרים ומידע

הרעלת XYLITOL בכלבים

קסילטול (Xylitol) הוא ממתיק מלאכותי המצוי במוצרי צריכה שכיחים כמו משחת שיניים, מי פה, מסטיקים, ממתקים ואפילו דברי מאפה עם אבקת אפיה. קסיליטול הינו חומר מסכן חיים עבור חיות המחמד שלנו.

toothpasteמוצרים כמו מסטיק ללא סוכר, ממתקים, משחת שיניים, מי פה ודברי מאפה מסויימים, עשויים להכיל קסיליטול, ממתיק מלאכותי. קסיליטול הנאכל על ידי כלבים עשוי לגרום להקאות, אובדן קואורדינציה, פרכוסים ובמקרים קשים אף כשל כבד.

סימנים קליניים – במרבית המקרים יתפתחו הסימנים כעבור 15-30 דקות אחרי בליעה של קסיליטול. במוצרים כמו מסטיקים מסוימים תהיה השהיה בהופעת הסימנים עד 12 שעות.

  • כלב ירוד, אפאטי
  • הקאות
  • חוסר קואורדינציה
  • הכלב מועד, קורס
  • פרכוסים

יתכנו דימומים בקיבה במעי ובחלל הבטן. ייתכנו שטפי דם שיופיעו על החניכיים ככתמים כהים. כשל כבד עשוי להתפתח בהרעלות קשות בגלל רמות הגלוקוז הנמוכות בדם. מסטיק אחד ללא סוכר (בסביבות 0.1 גר\קג) עשוי לגרום להרעלה בכלב (בתלוי בגודלו).

הגורם להרעלה – צריכת קסיליטול גורמת לשחרור מהיר של אינסולין, האינסולין מוריד את רמת הגלוקוז בדם משמעותית. יפגע מיידית במוח שאינו נעזר באינסולין להכנסת הגלוקוז לתאיו וכך נותר המוח ללא אספקת גלוקוז.

אבחון – בדיקות במרפאה ע"י וטרינר חירום יכללו בדיקות דם מקיפות, תפקודי קרישה ובדיקת שתן. ותשאול מקיף על ידי הרופא המטפל.

טיפול – הרעלת קסילטול היא מצב חירום לכל עניין, ועל כן אם ידוע לכם שהכלב שלכם בלע מוצר המכיל קסילטול, צרו קשר מיידי עם הוטרינר בכפר סבא. בשלבים סמוכים לבליעת החומר נעודד הקאה, אך לרוב לא יביא תועלת של ממש. מתן נוזלים תוך ורידי, אספקת גלוקוז, איזון אלקטרוליטים (לדוגמא ירידה ברמת האשלגן בדם). הרופא יחזור על בדיקות הדם כדי לנטר את מצבו של החולה וכן לעקוב אחרי פגיעה בכבד.

אם הפגיעה היחידה בהרעלה היא ירידה ברמת הגלוקוז הכלב צפוי להתאושש היטב בעזרת טיפול, אך אם התפתחה פגיעה בכבד סיכויי ההחלמה פוחתים משמעותית. נעקוב אחרי רמות הגלוקוז משך כ 24 שעות ואחרי מדדי הכבד בבדיקות חוזרות משך 72 שעות.

מניעה – השגיחו ובדקו את המרכיבים של המוצרים הפוטנציאליים להכיל קסיליטול ושימרו אותם הרחק מהישג ידו של הכלב.