דף הבית » מאמרים ומידע » תסמונת עין דובדבן (Cherry Eye)

מאמרים ומידע

תסמונת עין דובדבן (Cherry Eye)

רבים אינם מודעים לכך, אך הבליטה הורדרדה המופיעה לעתים אצל כלבים בפינה התחתונה של העין, קרוב לאף, אינה מצב נורמלי אלא בעיה רפואית הנובעת מהישמטות בלוטת הדמעות. הטיפול בבעיה דורש לרוב התערבות כירורגית, אך אחוזי ההצלחה שלו גבוהים.

cherry_eye_mainעין-דובדבן (Cherry Eye) הוא שמה המקובל של תסמונת נפוצה בכלבים – הישמטות בלוטת הדמעות בעפעף השלישי בעין. התסמונת מופיעה בעין אחת או בשתיהן, ברוב המקרים בכלבים צעירים ובמיוחד בגזעים מסוימים כגון קוקר ספניאל, בולדוג אנגלי, ביגל, שארפיי ופודל. הגורם העיקרי לתסמונת הוא היחלשות של הרצועות המעגנות את הבלוטה לעפעף בשל נטיות תורשתיות, אולם לעתים שמיטת הבלוטה היא תסמין של דלקת בעין.

אם הבחנתם במסה אדומה בצורת ביצה המבצבצת מפינת עינו הקרובה לאף של כלבכם, יש לפנות לוטרינר בהרצליה בהקדם . טיפול תרופתי לרוב לא יספיק ויידרש טיפול כירורגי, כלומר עיגון הבלוטה חזרה למקומה באמצעות תפרים. לא מומלץ להסיר את הבלוטה כיוון שזו אחראית על חלק מייצור הדמעות בעין והסרתה תגרום לעין יבשה. אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ככל שהתיקון נעשה מהר יותר, אם העין לא מאוד נפוחה או דלקתית ובמידה שהסחוס הקיים בבלוטה לא מכופף.

לאחר הניתוח יש לטפל מקומית בעין, לשים קולר אליזבת עד ההחלמה ולעקוב אחר מידת היובש של העין המנותחת ואחר התפתחות עין-דובדבן בעין השנייה. מומלץ לא להרביע כלבים הסובלים מעין-דובדבן, משום שהם צפויים להעביר את התסמונת לצאצאיהם.

לכל שאלה או התייעצות מקצועית בנושא תסמונת עין דובדבן פנו לוטרינר בהוד השרון.