דף הבית » מאמרים ומידע » שלג על עירי

מאמרים ומידע

שלג על עירי

אי שם בעברו הבלתי ידוע של שלג, נצרבו מיתרי קולו על ידי וטרינר נפשע בכדי למנוע ממנו לנבוח. אל המרפאה הוטרינרית שלנו הוא הגיע אחרי שאומץ על ידי בעלים חדשים ונחושים בדעתם להחזיר לשלג את שמחת החיים.

White poodle puppy with green eyes. Isoalted

עברו של שלג אינו ידוע לנו עד הגיעו לבעליו הנוכחיים, אך תהפוכות חייו הותירו בו צלקות של ממש שלא משאירות ספק לגבי חייו הקשים. זיוה אימצה את שלג מעמותת "חבר לי" לפני כשנה, ומיד הבחינה בכך ששלג מתקשה בנשימה, אינו יכול לנבוח וכן צולע על רגלו האחורית והקדמית. וטרינר שבדק את שלג קבע (וצדק) כי מיתרי הקול של שלג נצרבו בכדי למנוע ממנו מלנבוח. בעבר האפל נהגו קשי הלב שבינינו לבצע פרוצדורה מרושעת זו בכדי למנוע מהכלב לנבוח ולהפריע את מנוחת בעליו. הפרוצדורה הזו כבר שנים רבות אינה חוקית אך נראה כי בוצעה בשנים האחרונות מהסיבה הפשוטה ששלג הינו בן 7 שנים. צליעה ברגלו האחורית של שלג התבררה כפריקה במפרק הירך אשר לא טופלה והסבה לשלג כאב רב וכן פגיעה ברגלו הקדמית, כל אלו כנראה תוצאה של תאונה.

שלג הגיע אל המרפאה הוטרינרית שלנו לאחר שהוטרינר הראשון שאבחן אותו קבע כי לא ניתן לעשות דבר כדי לעזור לו. החלטנו לקחת על עצמנו את האתגר. משך זמן רב התקיימה הערכת מצב ותכנון אסטרטגי לטיפול בשלג. בפעם הראשונה שבה ניגשנו לטפל בו, נתקלנו בקשיים טכניים של ממש במהלך ההרדמה. התברר כי כל איזור הגרון של שלג ניזוק קשות עקב הצריבה ורקמת צלקת מרובה שגשגה וחסמה אחוז ניכר מנתיב האויר. הוחלט לסגת ולהיערך בשנית. כעבור זמן שנדרש לנו לשם היערכות ולשלג להתאוששות הרכבנו צוות של ארבעה וטרינרים שהיו מעורבים בהליך הניתוחי המורכב. אחד מחברי הצוות הינו וטרינר כירורג מוסמך אשר ניצח על התהליך. מטרת הניתוח היתה סילוק רקמת הצלקת ופתיחת נתיב האויר תוך כדי כך. לשם כך נעשה שימוש במכשיר לייזר. הסרת הרקמות אשר חסמו את נתיב האויר נעשתה בידי ד"ר עופר צדוק וד"ר רותם יוסף – כירורג מומחה. הניתוח נראה כבלתי אפשרי ולא ברורה היתה הפרוגנוזה לשיפור או החמרה במצבו של שלג.

שלג התאושש יפה במהלך היום בכלוב חמצן תחת השגחה צמודה, הראה קושי נשימתי לפרקים אך בסופו של יום נראה היה כי יוכל אף לבלות את הלילה בביתו. למחרת השיחה עם זיוה בעליו לא הותירה מקום לספק. שלג לראשונה מזה שנה נושם היטב, תיאבונו שב אליו והוא חיוני מאי פעם, כך מספרת זיוה. כששב אל המרפאה הוטרינרית לביקורת החל שלג לפתע נובח על שולחן הבדיקה. הדבר ריגש את כולנו והבנו שכנראה קרה דבר נפלא. יש להבין כי אחרי ניתוח כזה לרוב קיימת תגובה מקומית להתערבות הכירורגית, בצקת מקומית ולעתים החמרה במצבו. השימוש בלייזר כמעט ואינו מלווה בדימום או בצקת מקומית כמו גם כאב.

כיום מצבו של שלג משתפר מיום ליום ואנו תקווה כי מעתה ואילך ישגה בשושנים ודי כבר עם החוחים. אם התוודעתם לדבר עבירה אם על ידי וטרינר או בעלים כלפי בעל החיים חובה עליכם לגלות אזרחות טובה ולדווח. חובתנו כאזרחים למגר תופעות נפשעות שכאלו.