דף הבית » מאמרים ומידע » ריח רע מהפה בכלבים (halitosis)

מאמרים ומידע

ריח רע מהפה בכלבים (halitosis)

האם ליקוק או נשיקה מכלבכם גורם לכם להירתע לאחור? האם אתם מבחינים בסימני דלקת בחלל הפה שלו? ריח רע מהפה אצל כלבכם הוא לא בהכרח משהו שצריך להשלים איתו ולשכוח ממנו. עוד על התופעה הלא-נעימה.

Basset Hound Yawning, Man Looking Displeased

המונח הליטוזיס (halitosis) מתאר ריח רע חריג הנובע מחלל הפה, ומתבטא בהבל פה חריף ולא נעים. יתכנו מספר גורמים למצב זה. החשוב והשכיח ביותר ביניהם הינו, כמובן, דלקת חניכיים – מחלה הנובעת מנוכחות חיידקים בחלל הפה יחד עם שינויים אחרים עליהם נתעכב בהמשך.

כלבים מסויימים יפתחו נטייה גבוהה יותר לבעיות שיניים ודלקות חניכיים, לרוב יהיו אלו כלבים מגזע קטן וכלבים פחוסי ראש כמו פאג ופקינז. הסיבה לכך היא ששיניהם צפופות יותר ומאורגנות באופן כזה היוצר נטייה להישארות מזון בין השיניים, מה שמוביל להצטברות חיידקים, אבן שן ודלקות חניכיים.

סימנים קליניים: לרוב לא יהיו סימנים נלווים מלבד הריח הרע מהפה. אם הבעיה היא בפה הרי שנראה סימנים כמו נגיעה עם כפות הרגלים בפה, קושי באכילה וריור.

גורמים: ריח רע מהפה אצל כלבים עשוי להיות תוצאה של מגוון רחב של גורמים: סוכרת, מחלות דרכי נשימה (לרוב עליונות, ריניטיס לדוגמא), סינוסיטיס, הפרעות במערכת העיכול, אכילת צואה (קופרופאגיה) או מזון מקולקל, חבלה ונזק לרקמות רכות, דלקת בחלל הלוע, זיהום בגרון, דלקת שקדים, תהליך סרטני, נוכחות גוף זר וזיהומים ויראליים, חיידקיים או פטרייתיים – לאו דווקא בחלל הפה.

נחזור עתה לגורם השכיח ביותר – דלקת חניכיים עם נוכחות זיהום חיידקי משני.

אבחון: אבחון הגורם לריח רע יכלול בחינה של חלל הפה בחיפוש אחר סממנים אופייניים של דלקת חניכיים ומצבים אחרים שגורמים לריח פה, כגון שיניים רופפות וריכוז תחמוצות גופרית גבוה מהרגיל. במקרים מסוימים ייתכן שיידרש צילום רנטגן של הפה.

טיפול: ברגע שהגורם לריח הרע מתגלה, ניצבות בפני הוטרינר מספר דרכי טיפול אפשריות. במקרים מסוימים, הריח הרע נובע משילוב בין גורמים שונים, למשל נוכחות עצם זר בליווי דלקת חניכיים. הטיפול יותאם לגורמים.

במקרה שהגורם הוא דלקת חניכיים, יכלול הטיפול ניקוי והברקה של השיניים או במקרה של ריקבון מסיבי – עקירת שיניים. ישנן תרופות מסוימות שיכולות לסייע בצמצום הריח ובשליטה על החיידקים המזהמים את החניכיים ואת שאר רקמות הפה.

חזרה לשגרה: גם לאחר תום הטיפול חשוב להמשיך להיות ערני למצב חלל הפה של הכלב. יש לדאוג לכלב לטיפולי שיניים קבועים וכן לנסות לצחצח את שיניו מדי יום בבית. צחצוח שיניים לכלב עוזר למנוע את הצטברות הפלאק המובילה לבסוף לדלקת חניכיים ולריח רע. כמו כן, לאחר שהבחנתם אצל הכלב בריח רע חריג, כדאי לוודא שהוא אינו אוכל צואה או אשפה.