דף הבית » מאמרים ומידע » צרה ושמה דמודקס

מאמרים ומידע

צרה ושמה דמודקס

עם עור אדמומי ומכוסה בשלפוחיות בחלקים נרחבים של רגליו, בטנו ופניו, הגיע אלינו ריץ' הדוברמן בן השנה. בבדיקה קודמת כבר אובחן כסובל מדמודיקוזיס מפושט, מחלת-עור הנגרמת על ידי טפיל נפוץ, אך הטיפולים שקיבל עד להגעתנו אלינו לא הועילו.

doberman_demodex_mainריץ', דוברמן מקסים בן שנה, הגיע למרפאתנו עם אבחנה של דמודיקוזיס מפושט, מחלת עור הנגרמת על ידי טפיל בשם דמודקס. טפיל זה קיים אצל כל הכלבים כמעט, אך מתפרץ רק במצבים מסוימים, ובעיקר אצל גורים. לרוב התפרצות המחלה היא מקומית ומתאפיינת במספר קרחות שאינן מגרדות בקדמת הגוף, ובמיוחד באזור הפנים. ריץ', לעומת זאת, סבל מדמודיקוזיס מפושט – מצב שבו הטפיל מתרבה ומתהולל על כל חלקה משובחת בגופו של הכלב, גורם לזיהומים משניים ונעשה קשה לטיפול. קיימים גזעי כלבים מסוימים הרגישים להתפרצות דמודקס והדוברמן הוא אחד מהם. לפני ההגעה למרפאתנו ריץ' טופל בשתי מרפאות אחרות ללא הצלחה, ובעליו הגיע אלינו מיואש לאחר שכבר כמעט הרים ידיים.

בבדיקה ראשונית של ריץ' נמצאו אצלו כמויות עצומות של טפיל הדמודקס ודלקת עור משנית. כדי להתמודד עם המופע הקשה נקטנו בפרוטוקול טיפול מאוד אגרסיבי שכלל טיפול אנטיביוטי ארוך טווח ומתן תרופה נגד הטפיל במינון יומי עולה. כבר כשבוע אחרי תחילת הטיפול החל שיפור במצבו של ריץ' (ראו תמונות). בביקורת 6 שבועות אחרי נראה כי חל שינוי של ממש במצבו: הכלב העלה במשקל גופו, נראה חיוני ונמרץ, ודלקת העור ממנה סבל חלפה. במגרד חוזר נצפו תחת המיקרוסקופ מעט מאוד פרטי דמודקס. כדי למנוע חזרה של המחלה, מתוכנן המשך של הטיפול בריץ' שיימשך כחודש לכל הפחות, עד להיעלמות מוחלטת של הטפיל.

demodex_before_after