דף הבית » מאמרים ומידע » עיקור כלבות

מאמרים ומידע

עיקור כלבות

עיקור כלבה

הינו ניתוח שכיח בקרב חיות מחמד, שבו מוסרות השחלות והרחם תחת הרדמה מלאה. העיקור לא רק מסייע למאבק בהתפוצצות האוכלוסין הכלבית, אלא גם תורם לבריאות הכלבה ומסייע במניעה ופתרון של מספר בעיות התנהגותיות.

עיקור כלבה | עיקור כלבות
Golden Yorkshire Terrier against purple fur

כלבות מתייחמות לראשונה בגיל 6 עד 9 חודשים. הייחום מתרחש אחת לחצי שנה, בלי קשר לעונות השנה, ונמשך כ-3 שבועות. כאשר הכלבה מיוחמת הדבר יתבטא בנפיחות בבושת ובהפרשות דמיות. בתקופה זו, הכלבה מתחילה למשוך זכרים (וטרינר נייד).

 לצערנו, מדי שנה כ-100,000 כלבים מומתים עקב התרבות יתרה וקושי במציאת בתים מאמצים לכל החיות הנטושות. אחת הדרכים להתמודדות עם האוכלוסייה ההולכת וגדלה של בעלי החיים העזובים היא באמצעות עיקור כלבות. מעבר לכך, עיקור כלבה מפחית רבות את הסיכוי שהכלבה תלקה באחד מהמצבים הבריאותיים האופייניים לנקבות.

 אם כך, מהם היתרונות של עיקור כלבה?

יתרונות בריאותיים 

  1. גידולי עטין הם הגידולים השכיחים ביותר אצל הכלבה והם ממאירים בכ-50% מהכלבות. מאחר שסוג גידול זה מושפע מהורמוני מין, עיקור הכלבה יפחית באופן משמעותי ביותר את הסיכוי להתפתחותו. בכלבות שעוקרו לפני הייחום הראשון, הסיכון לגידולי עטין הינו 0.5%.
    לאחר הייחום ראשון הסיכון עולה ל-8%, לאחר השני ל-25% ולאחר הייחום ה-3-4 הסיכון כבר זהה לזה של כלבה שלא עוקרה מעולם.
    מכאן, שעיקור כלבה לפני הייחום הראשון מקטין את הסיכוי לגידולי עטין ויכול לתת לכם ולכלבתכם האהובה שנים רבות ומאושרות יחד.
  2. סיבוך נוסף של מחזורי הייחום, שיכול להימנע ע"י עיקור הוא דלקת רחם. דלקת רחם מופיעה לרוב כחודשיים לאחר הייחום והיא מצב מסכן חיים!
  3. הריון מדומה הוא עוד תופעה שניתן להיתקל בה אצל כלבות העוברות מחזורי ייחום.
    הסימנים לרוב מופיעים עד 12 שעות לאחר הייחום והם יכולים לכלול: קינון,יצירת חלב, התנהגות אמהית כלפי חפצים דוממים ונפיחות בבטן.

את כל הסיבוכים הרפואיים שהוזכרו לעיל ניתן למנוע באמצעות עיקור כלבות ע"י וטרינר בהוד השרון.

יתרון התנהגותי

כלבות מיוחמות עוברות שינויים התנהגותיים בעקבות השינויים ההורמונליים במהלך הייחום: הן הופכות לחסרות שקט, נהיות קולניות ומושכות אליהן זכרים. מעבר למטרד שמהווים הכלבים הזכרים שנמשכים אל הכלבה והצורך לשמור אותה בבית, תמיד קיים הסיכון של הריון לא רצוי.

מניעת פיצוץ אוכלוסין

כפי שכבר נאמר קודם לכן, כלבים וחתולים רבים מומתים עקב ריבוי היתר של חיות מחמד וחוסר היכולת למצוא להם בית מאמץ. הכלביות והעמותות ברחבי הארץ מלאים בכלבים עזובים ומסכנים המחפשים בית מאמץ. רבים מהם הינם התוצאה של הריונות לא רצויים. בפני הגורים שאינם מגיעים למכלאות ניצבת מציאות קשה של חיים ברחוב ורבים מהם נדרסים, מתים מחום או מקור, או גוועים ברעב.

עיקור כלבה | עיקור כלבות

מהו הגיל המומלץ עבור עיקור כלבות?

הגיל המומלץ לעיקור כלבות הוא בסביבות גיל חצי שנה, לפני הייחום הראשון.

האם ישנם יתרונות בלתת לכלבה לעבור מחזור ייחום אחד והריון אחד לפני שמעקרים אותה?

לא! אם הכלבה אינה כלבת רביה אין שום יתרון בלתת לה לעבור מחזור ייחום לפני העיקור. באם אינכם מעוניינים בגורים, הרבה יותר בריא עבור הכלבה לא לחוות מחזור ייחום או הריון בשל הסיבות שהוזכרו קודם לכן (וטרינר חירום).

מה כולל תהליך עיקור כלבה?

עיקור הכלבות מתבצע תחת הרדמה כללית, כך שהכלבה אינה מרגישה דבר. בתהליך זה הרחם והשחלות מוסרות. הכלבות משוחררות הביתה עם משככי כאבים ולרוב חוזרות לתפקוד מלא כבר ביום שלמחרת. בהליך סטנדרטי, התפרים מוסרים כ-10 ימים לאחר הניתוח, אולם במרפאתנו מבצעים עיקור כלבה בטכניקה מיוחדת ללא תפרי עור. מומלץ לבצע בדיקות דם לפני הניתוח על מנת לוודא שהכלבה בריאה וכשירה לעבור הרדמה.

האם ניתן לעקר כלבה בייחום?

לא מומלץ לבצע עיקור בכלבה בייחום, מאחר שעיקור בתקופה זו הוא מסובך יותר ועם סיכון גבוה יותר לדימומים. אם הכלבה כבר נכנסה למחזור ייחום, יש להמתין כחודשיים עד שניתן יהיה לעקר אותה.

האם עיקור כלבה יכול לגרום לבעיות בשליטה על מתן השתן?

כ-5%-20% מהכלבות המעוקרות יכולות לפתח במהלך חייהן בעיה בשליטה על מתן השתן, המתבטאת בטפטופי שתן. הסיכון לתופעה זו יורד משמעותית בכלבות שעוקרו לאחר גיל 3 חודשים ולכן אם מקפידים שלא לעקר בגיל צעיר מדי הסיכון לתופעה זו אינו גדול.

האם עיקור כלבה גורם לה להשמנה?

עיקור כלבות אכן גורם לירידה בקצב המטבולי והוא עלול להוביל להשמנה במקרים בהם לא מקפידים על תזונה נכונה ומאוזנת. ההשמנה נובעת מהמזון ולא מהעיקור עצמו. אם מקפידים על מתן כמויות מזון נכונות ועל פעילות גופנית מתונה אין כל סיבה שכלבתכם תסבול מהשמנת יתר.
לסיכום, לעיקור ישנם יתרונות רבים גם לבריאות הכלבה וגם לסביבה. אם טרם עיקרתם את כלבתם ואינכם מעוניינים בגורים, מומלץ לבצע עיקור בהקדם.

עיקור כלבה – ניתוח שכיח, אבל לא נטול סיכונים!

ניתוח עיקור הינו ניתוח לכל דבר ורצוי שייעשה על הצד הטוב ביותר. בחרו במרפאה המתאימה לכך, התבססו על המלצות בעלי ניסיון או על ניסיון העבר שלכם. אל תתפתו לעיקור במחיר הזול ביותר, כי לאיכות יש מחיר: במרפאות הנכונות מגולמת במחיר העיקור חבילת טיפול שכוללת את עלותם הגבוהה של אמצעי הניטור ההכרחיים למעקב אחר מצב הכלבה בשעת הניתוח, מחיר בדיקות המעבדה הנדרשות לקבלת נתונים מהימנים על מצב הכלבה, וכמובן – המחיר של מנתח ושל צוות טיפולי מקצועיים, מיומנים ומנוסים.

כל אלו ועוד הם נתונים שעליכם לבחון היטב, לפני ההחלטה על המקום בו תעקרו את חיית המחמד שלכם, לכן, אל תסתפקו בהשוואת מחירים. בקשו דיווח מפורט של כל הכלול בחבילת הטיפול וקחו בחשבון את כל הסיכונים הכרוכים בניתוח.