דף הבית » מאמרים ומידע » עיקור חתולות

מאמרים ומידע

עיקור חתולות

עיקור חתולה הנו ניתוח שכיח בקרב חיות מחמד

בו מוסרות השחלות והרחם תחת הרדמה מלאה. עיקור חשוב מכיוון שהוא מוריד סיכויים להידבקות במחלות, מונע הריונות והתפוצצות אוכלוסין

מהו בעצם עיקור חתולה?

בשפה המקצועית עיקור החתולה מכונה ovariohyisterectomy, כלומר – כריתת רחם ושחלות. מדובר באחד ההליכים הכירורגיים הנפוצים ביותר במרפאות לחיות מחמד הנעשים כיום. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה של החתולה וכולל, כנרמז משמו המקצועי, הסרה כירורגית של הרחם ושתי השחלות של החתולה, דבר שימנע ממנה להיכנס להריון בעתיד.

באיזה גיל ניתן לעקר חתולות?

עיקור חתולות נעשה מגיל 6 חודשים, שזהו הזמן שהחתולה מגיעה לבגרות מינית ומסוגלת להביא צאצאים לעולם. עם זאת, קיימת מגמה כיום לעקר אף בגילים מוקדמים יותר כ-3 חודשים.

עיקור חתולה | עיקור חתולות

מהם היתרונות בעיקור חתולות?

החתולה ממליטה בממוצע בין 3 ל-8 גורים בשגר. לדאוג ולמצוא בית למספר גדול כל כך של גורי חתולים, במדינה המוצפת בחתולים חסרי בית, היא משימה קשה ומתישה. אם ימצאו החתולים את דרכם לרחוב, לא מצפה להם עתיד מזהיר, בלשון המעטה. תוחלת החיים הממוצעת של חתול רחוב היא כ-5 שנים – ממוצע הקטן פי 3 מתוחלת החיים של חתול בית! בנוסף, מדובר לרוב בחיים של רעב, קור וצמא. כאשר מביאים בחשבון שחתולה נקבה וחתול זכר יכולים להעמיד תוך משך שבע שנים שושלת צאצאים המונה 420,000 חתולים (בהנחה שכל הצאצאים ישרדו את פגעי הרחוב), ברור שעיקור חתולה בימינו הוא לא פחות מהכרחי (פנסיון לחתולים).

מעבר לכך, ישנם יתרונות בריאותיים, שכן עיקור חתולה מפחית את הסיכון שתידבק במחלות כמו איידס חתולים, FLV ו-FIP שכולן קטלניות עבור חתולים. מחלות אלו עוברות בחלקית במהלך ההזדווגות, אבל בעיקר על ידי מגע קרוב בין חתולים, שמתרחש במהלך קרבות על רקע תוקפנות מינית. חתולות מעוקרות באות פחות במגע עם חתולים זרים ולכן יש להן סיכוי נמוך יותר להידבק במחלות אלו.

יתרונות נוספים מהבחינה הבריאותית הם מניעה של דלקת רחם וסרטן השחלות. כמו כן, ישנו קשר ישיר בין עיקור חתולה בגיל צעיר ובין סיכוי נמוך יותר לחלות בסרטן בבלוטות החלב. גידולים בבלוטות החלב כמעט ולא נראים בחתולות שעוקרו בגיל 6 חודשים (וטרינר תורן).

ניתוח עיקור הינו הליך כירורגי לכל דבר ועניין. כאשר הוא מבוצע על ידי וטרינר בהרצליה שהינו מורשה ומיומן. ההליך עובר בהצלחה ברוב כמעט מוחלט של המקרים, אך אין להקל ראש בשום הליך המבוצע תחת הרדמה, ולכן חשוב לבחור במקום הנכון לביצוע הניתוח. ניתן ורצוי לברר פרטים מלאים לגבי ההכנה לניתוח, בדיקות הדם, מה מתבצע בניתוח וכיצד וכמובן יש לברר באופן מעמיק את כל הפרטים למה שמצפה לנו אחרי הניתוח בטווח הקצר והארוך.

יש לציין כי בקרב חתולות מעוקרות יש סיכוי רב יותר להשמנה, אך את ההשמנה ניתן למנוע על ידי נתינת מזון בכמות הרצויה לפי משקלה של החתולה ובהתאם לסוג המזון, ומעקב קבוע אחר משקלה פעם בשנה, כאשר מגיעים לוטרינר לחיסון שנתי. במידת הצורך, ניתן להעביר את החתולה למזון דיאטתי.

מה עיקור חתולה דורש ממני, הבעלים?

יש צורך לקבוע מראש תור לעיקור, שנעשה לרוב בשעות הבוקר, והחל מהערב שלפני העיקור על החתולה להיות בצום. בבוקר הניתוח, תעבור החתולה בדיקה פיזיקלית על ידי וטרינר, ובמידת הצורך ורצון הבעלים בדיקת דם מסודרת, לקביעה האם היא יכולה לעמוד בניתוח. ביום הניתוח, החתולה תשאר בפיקוח וטרינר בכפר סבא למספר שעות, והבעלים יקבלו טלפון כאשר החתולה תהיה כשירה לחזור הביתה.

אלו העובדות העיקריות שבתקווה יעזרו לכם, בעלי החתולות, להגיע להחלטה האם לעקר את חתולתכם או לא. נשמח לענות על כל שאלה נוספת אודות עיקור חתולות ונושאים אחרים – להתייעצות התקשרו לטלפון המרכז הוטרינרי רעננה: 1-700-5000-83.