דף הבית » מאמרים ומידע » סירוס כלבים

מאמרים ומידע

סירוס כלבים

סירוס כלב

סירוס כלבים, ניתוח מומלץ מסיבות בריאותיות, התנהגותיות וכמובן עקב התפוצצות אוכלוסין בארצנו. במאמר זה סקירה של הגורמים השונים בעד סירוס הכלב

סירוס כלב | סירוס כלבים

בעלי כלבים רבים עומדים בפני השאלה: "האם כדאי לי לסרס את כלבי?". ובכן, כמו בכל התלבטות יש להציב את היתרונות שבתהליך אל מול החסרונות האפשריים וכפי שיוסבר בהמשך, במקרה זה היתרונות מנצחים ללא ספק.

מהם היתרונות של סירוס כלב ?

ישנם מספר גדול של מחלות ובעיות בריאותיות שהסיכון להם פוחת משמעותית אצל כלבים מסורסים:

  1. בלוטת הערמונית: ( פרוסטטה) הינה בלוטת מין משנית. מחלות רבות הקשורות לבלוטה זו כגון: דלקת בפרוסטטה, היפרפלזיה שפירה של הפרוסטטה ,אבצסים בפרוסטטה וסרטן הערמונית, נמנעים על-ידי סירוס הכלב.
  2. אדנומות פריאנליות: הינם גידולים שפירים המתפתחים סביב איזור האנוס ומושפעים מההורמון הזכרי, טסטוסטרון. סירוס הכלב מונע הופעה של גידולים מסוג זה.
  3. הרניה פרינאלית: הינה מצב שבו אברי האגן או הבטן נדחפים אל האזור שסביב האנוס, הקרוי פרינאום. מצב זה מתרחש כתוצאה מהיחלשות של השרירים באזור זה ויכול להימנע ע"י סירוס.
  4. סרטן האשכים: הוא הסרטן הנפוץ ביותר במערכת המין הזכרית. כאשר מוסרים האשכים בזמן הסירוס סיכון זה אינו קיים (וטרינר תורן).

בנוסף ליתרון הבריאותי, סירוס כלב יש תועלת התנהגותית מורגשת היטב:

  1. סירוס כלב יכול לפתור בעיות התנהגות הקשורות להתנהגות המינית, מפחית משמעותית אגרסיביות כלפי זכרים אחרים, סימון בשתן, אוננות ולעתים גם אגרסיביות ותחרותיות כלפי בני אדם.
  2. כלבים זכרים רבים נוטים לברוח מהבית כאשר ישנה כלבה מיוחמת בסביבה. הדבר טומן בחובו סכנות רבות: כלבים רבים נפצעים במהלך ניסיונות הבריחה מהחצר או נדרסים בכביש. בנוסף, הם יכולים להיקלע לקרבות עם זכרים לא מסורסים היכולים לגרום לפציעות קשות וחמורות ואף למוות.

לבסוף, יש לציין שסירוס כלבים תורם לסביבה ומונע פיצוץ אוכלוסין. כלבים וחתולים רבים מומתים עקב ריבוי היתר וחוסר היכולת למצוא להם בית מאמץ. הכלביות והעמותות ברחבי הארץ מלאים בכלבים עזובים ומסכנים המחפשים בית מאמץ (וטרינר נייד).
רבים מהם הינם התוצאה של הריונות לא רצויים. בפני הגורים שאינם מגיעים למכלאות ניצבת מציאות קשה של הישרדות ברחוב ורבים מהם נדרסים, מתים מחום או מקור, מחלות או גוועים ברעב.

סירוס כלב | סירוס כלבים

מהו הגיל המומלץ עבור סירוס כלבים ?

הגיל המומלץ עבור סירוס כלב הוא בסביבות גיל חצי שנה.

איך מתבצע סירוס כלב?

הסירוס מתבצע ע"י וטרינר בהרצליה, תחת הרדמה כללית, כך שהכלב אינו מרגיש דבר. בתהליך זה שני האשכים מוסרים. הכלבים משוחררים הביתה עם משככי כאבים ולרוב חוזרים לתפקוד מלא כבר ביום שלמחרת. התפרים מוסרים כ-10 ימים לאחר הניתוח (במרכז הוטרינרי רעננה מבוצעים הניתוחים ללא תפרי עור חיצוניים, כך שאין צורך בהסרת תפרים, והכלב אינו חש אי-נוחות או נזקק לצווארון אליזבט) מומלץ לבצע בדיקות דם לפני הניתוח על מנת לוודא שהכלב בריא וכשיר לעבור הרדמה.

האם סירוס כלבים מדכא את הכלב ומונע ממנו צרכים בסיסיים?

לא! כלבים הם אינם אנשים- הם פועלים על ידי דחפים והורמונים וברגע שאילו מוסרים בעקבות הסירוס הם אינם מרגישים כל חסך. יתירה מזו, לגברים שבינינו, יצרו של הכלב בחשיפה לכלבה מיוחמת באיזור מגוריו גדול עשרות מונים מזה של בני אדם. באופן גורף נאמר שלמרות הצורך העז שמתעורר בו נמנע ממנו את קיום המצווה, אם אנו כל כך עסוקים בהאנשה של כלבינו והעתרת תכונותינו עליהם, אזי נסו לדמיין את מידת התיסכול שחווה הכלב עקב הצורך הפיסיולוגי הקדמון שמימושו נמנע ממנו. הכלב יפיק אם כך רבות מהסירוס כי יימנע ממנו התיסכול הרב שהוא חווה (נקודת מבט נוספת למחשבה).

בחירה וטרינר בהוד השרון היא הבחירה הנכונה והכדאית עבור סירוס כלביכם.

להתייעצות וקבלת מידע נוסף בנושא סירוס כלבים, ניתן להתקשר למרכז הוטרינרי רעננה בטלפון 1-700-5000-83.