דף הבית » מאמרים ומידע » סירוס חתול

מאמרים ומידע

סירוס חתול

סירוס חתול

הינו ניתוח פשוט יחסית המבוצע תחת הרדמה כללית במרפאות וטרינריות, ובמהלכו מסיר הוטרינר את שני אשכיו של החתול. הניתוח מומלץ מסיבות בריאותיות והתנהגותיות.

סירוס חתול | סירוס חתולים
חתול מסורס על אופנוע

איך מתבצע סירוס חתול?

סירוס הוא הליך כירורגי שכולל את הסרתם של שני אשכיו של החתול. שק האשכים עצמו אינו מוסר במהלך הניתוח.
לעיתים נדירות, ישנם חתולים בעלי אשך טמיר, כלומר, אשך אחד שנשאר בחלל הבטן, ולא היגר למקומו המיועד, מחוץ לבטן בשק האשכים. במקרים אלו יוסרו במהלך הניתוח 2 האשכים, הטמיר והאשך התקין שירד למקומו בשק האשכים. מדובר בהליך כירורגי נפוץ שנעשה בהרדמה כללית (וטרינר חירום).

באיזה גיל מותר סירוס חתולים?

ניתן לסרס חתולים החל מגיל 6 חודשים, הגיל בו הם מגיעים לבגרות מינית.

סירוס חתול | סירוס חתולים

מהם היתרונות ההתנהגותיים בסירוס חתולים?

  1. הסירוס מפחית את הנטייה של חתולים זכרים לסימון טריטוריה. ריח הסימון הינו חזק ביותר, ומהווה מטרד עבור מי שמגדל חתול בדירה או בבית ללא חצר. בקרב רוב החתולים שסורסו לפני גיל שנה התנהגות זו נפסקת לחלוטין או פוחתת משמעותית.
  2. חתולים מסורסים נקלעים לפחות קרבות עם חתולים אחרים מאשר חתולים לא מסורסים.
  3. הסירוס מפחית מהנטייה של חתולים זכרים לנדוד ולתור אחר חתולות מיוחמות באזור, נטייה שחושפת אותם לפגיעת מכוניות ושאר סכנות.
  4. הסירוס מונע את "סרנדת היללות" האופיינית לחתולים שאינם מסורסים.

מהם היתרונות הבריאותיים של סירוס חתול?

חתולים שרבים עם חתולים אחרים חשופים יותר למחלות שעוברות במגע (בעיקר על ידי נשיכה או שריטה) כמו איידס חתולים וכן זיהומים חיידקיים.
חתולים מסורסים הינם לרוב פחות אגרסיביים ולכן הסיכוי להמנע ממחלות שעוברות במגע ישיר הינו טוב יותר.
היתרונות הבריאותיים כוללים כמובן את ההמנעות מחשיפה למחלות שעוברות במגע ישיר בין חתולים, שהזכרנו קודם לכן, כמו איידס חתולים, Feline Leukaemia Virus ו-Feline Infectious Peritonitis Virus.

מהם החסרונות או הסכנות בסירוס חתולים?

החסרונות בסירוס חתולים הינם כמו בכל פרוצדורה כירורגית פשוטה ככל שלא תהיה הכוללת הרדמה מלאה הם הסיכויים לתגובות לא רצויות לחומרי ההרדמה, דימום לאחר הניתוח וזיהומים לא רצויים שעלולים להתפתח.
סיכויים לסיבוכים בניתוחים אלו הינם נמוכים ביותר ורובם נמנעים כשהניתוח מבוצע על ידי רופאים וטרינרים וטכנאים מיומנים.
חיסרון נוסף הינו העליה במשקל שלה נוטים חתולים זכרים לאחר סירוס. ניתן להשגיח על משקלו של החתול ולשקול אותו פעם בשנה בהגיעכם לחיסון השנתי. במידת הצורך ניתן להעביר את החתול למזון דיאטתי.
חיסרון בריאותי נוסף הינו נטייה מעט גבוהה יותר בקרב חתולים זכרים שסורסו לפתח מחלות בדרכי השתן התחתונות מאשר חתולים שלא סורסו.
במידת הצורך, ניתן להתגבר על מחלות אלו בעזרת שינוי סוג האוכל של החתול וטיפול תרופתי בקרב רוב החתולים (פנסיון לחתולים).

החלטתי לסרס את החתול שלי, מה עכשיו?

כל מה שדרוש מבעלי החתול טרום הניתוח הוא לקבוע תור אצל וטרינר בהרצליה מספר ימים לפני ההליך הכירורגי עצמו, שנעשה בדרך כלל בבקרים. החל מהערב שלפני הניתוח, 12 שעות ליתר דיוק, על החתול להיות בצום.
ביצוע ההליך נעשה ע"י וטרינר בכפר סבא שהינו מקצועי ומומחה בתחום, בשילוב מכשירים מתקדמים ומובילים, אשר שילובם מביא להצלחת הליך סירוס החתול.

כל שאלה נוספת תיענה בשמחה במרפאתנו על ידי צוות מרכז הוטרינרי רעננה – וטרינר ברעננה. אתם מוזמנים להתקשר למספר 1-700-5000-83