דף הבית » מאמרים ומידע » נסיעות עם בעל החיים/ ד"ר עופר צדוק

מאמרים ומידע

נסיעות עם בעל החיים/ ד"ר עופר צדוק

תכנון והכנה הכרחיים בנסיעות משפחתיות עם חיות המחמד. יש לדעת מראש כיצד מתנהגת החיה בנסיעות.

כלב אשר יסבול מבחילות במהלך נסיעות יאמלל את השוהים בחברתו. כמו כן מצבם הבריאותי (גיל מתקדם וכדומה…) לעתים לא יאפשר לקחתם עמנו ובמצב זה עלינו למצוא בייביסיטר מתאים או פנסיון ראוי.

יש לוודא שבעל החיים יתקבל בברכה במקום בו נבקר (חברים, בתי מלון, קמפינג וכדומה). בכל נסיעה יש לוודא שהחיה נושאת סימני זיהוי כמו תג שם ושבב אלקטרוני. רחיצה ראויה וטיפוח כללי לפני טיול, מזון מאיכות גבוהה, כלי אוכל מתאימים וצעצועים ינעימו את זמנו של בעל החיים במהלך החופשה.

קחו עימכם תמיד מסמכים מזהים, פנקס חיסונים מעודכן ואישור לחיסון כלבת. לפני נסיעה ובפרט לחו"ל היוועצו ברופא המטפל לגבי החיסונים הנדרשים וכן לשם בדיקה לקבלת אישור בראות בטווח 10 ימים מהטיסה.
הטסת כלב/חתול הטסת חיות מחמד היא עניין רציני לבעלים. להלן מספר הנחיות אשר יקטינו את הסיכוי לתקלות.
הדרישות בחוק הן שחיית המחמד תהא בת 8 שבועות לפחות.

צרו קשר בעוד מועד עם חברת התעופה כדי לאמת את הזמנתכם לטיסה עם חיית מחמד וודאו את כל הנדרש מכם- משמע חובות וזכויות, גודל כלוב הנשיאה, עלויות, האם תשהה החיה עמכם או בבטן המטוס (ע"פ חוקי הבית לרוב תלוי בגודל החיה).

יש להזמין את הטיסה לכם ולחיית המחמד באותו הזמן מכיוון שמותר מספר מוגבל של חיות בטיסה, כך שחשוב לשריין מקום.
השתדלו לקחת טיסה רציפה ללא עצירות ביניים, בעונות החמות בחרו בטיסת בוקר מוקדמת או טיסת ערב.

בחורף עדיפות טיסות במהלך היום. הגיעו לשדה התעופה מוקדם יותר, עשו מעט פעילות גופנית עם בעל החיים הניחו את החיה בעצמכם בכלוב הנשיאה.
הקפידו שכלוב הנשיאה יהיה מוכר לחיה מבעוד מועד ניתן לאפשר לבעל החיים לעשות שימוש משך תקופה מסוימת בכלוב כמרבץ וכן הקפידו על שמיכה בעלת ריח מוכר וצעצועים אהובים.
על כלוב הנשיאה להיות : גדול דיו כדי לאפשר לחיה לעמוד מבלי לגעת בתקרה.
עמיד, ללא בליטות חדות מצידו הפנימי ובעל ידיות אחיזה, תחתית אטומה ועליה חומר סופג בכמות רבה.
תוויות זיהוי ע"ג הכלוב ובהן שם הבעלים כתובת ומספרי טלפון, פרטי היעד וחשוב מכל שלט המעיד על קיומה של חיה בכלוב LIVE ANIMAL חץ המצביע על כיוון הנחת הכלוב, אוורור נאות של הכלוב היוועץ בווטרינר בעניין הוראות האכלה.
ככלל, למען נוחות החיה מומלץ לטוס "על קיבה כמעט ריקה", כמובן שפרמטרים רבים ישתתפו בשיקולים כגון גיל וגודל החיה, זמן ומרחק הטיסה, בעיות בריאות המחייבות תזונה מסוימת וכמובן יילקחו בחשבון הרגלי התזונה האינדיבידואליים של החיה המדוברת.

שני טיפים נוספים: זהירות במדרגות נעות-החזיקו את הכלב על הידיים!!!
ציינו בפני הדיילות במטוס שחיית המחמד בבטן המטוס, וודאו עימן שהופעל חימום.
מרכיב חשוב נוסף הוא היעד הסופי- קיימות ארצות בהן נדרש הסגר לפרקי זמן שונים (ועד 6 חודשים), יש לוודא היטב את הדרישות, לשם כך היוועצו עם הווטרינר המטפל,

לדוגמא ב"מרכז הוטרינרי רעננה"  מטפלים בכל הכרוך בהטסת בעל חיים לחו"ל מבחינת אישורים, דרישות וכו'.

המלצה חמה: יש להימנע מטשטוש לפני הטסת חיית מחמד- גם אנשים אשר אינם מורגלים בטיסות נתקפים בחרדה, לא כל שכן חיות, דבר זה מביא בעלים ווטרינרים רבים לשקול טשטוש קודם לטיסה. לפי המלצות כל הגופים הנוגעים בדבר כיום (AVMA לדוגמא) במרבית המקרים ההמלצה היא לא לטשטש.
סיבות מדוע לא לטשטש: חיה מטושטשת אינה יציבה וכאשר כלוב הנשיאה זז היא עשויה להיפגע בבטן המטוס נחשפת החיה ללחצים הנובעים מגובה הטיסה דבר היכול לגרום לבעיות בתפקוד לבבי ונשימתי בכלבים תחת טשטוש.
כלבים פחוסי ראש BRACHICEPHALIC פגיעים יותר עולה טענה כי רוב מקרי המוות במהלך טיסות הם בחיות שטושטשו נסיעה במכונית אם הכלב אינו מורגל בנסיעות, הרגל אותו לנסיעות קצרות לקראת הטיול.
חתולים יוסעו בתוך כלוב נשיאה כך יחושו בטוחים יותר וכן יימנעו אסונות מיותרים.

בהתייחס למזון, אין כל צורך לשנות דבר במזון הניתן, אך מומלץ לספק את הארוחה העיקרית בתום הנסיעה. עדיפות למזון יבש.
מזון משימורים שנותר יש לזרוק ולא לשמור אלא בקירור. הצטיידו במים בכמות מספקת ובכלי שתייה ואוכל מתאימים.
הגישו את המזון במינונים נמוכים במהלך הנסיעה, עצרו כל שעתיים לפעילות גופנית וחילוץ זנבות, לא לשכוח רצועה!!!

כלבים אוהבים לשרבב ראשיהם אל מחוץ לחלון בזמן נסיעה, עד כמה שהדבר חינני מומלץ לא לאפשר זאת מכיוון שחלקיקים של לכלוך או אבנים קטנות עשויים לפגוע בעיניים אוזניים או אף ולגרום לפציעות וזיהומים.
אין להשאיר בעל חיים ברכב חונה, מזג האויר בארצנו אינו מתיר זאת, גם בימי חורף שטופי שמש יתכן שהטמפרטורה ברכב תעלה מעבר למתקבל על הדעת ומעבר לנסבל על ידי בעל החיים.
יש להתחשב בתנאי מזג האוויר ובמצבי קצה אין להשאיר את החיה ברכב ולו לרגע.

נסיעה באוטובוס/רכבת יש להיוועץ במודיעין קודם לנסיעה ולוודא שמותרת הסעת חיית מחמד כמו כן ודאו את הדרישות,
ככלל הקפידו על מחסום ורצועה משך הנסיעה.

טיפים נוספים בכל נסיעה קחו עימכם ערכת עזרה ראשונה הכוללת תחבושות, חומר אנטיספטי (סביעור,פולידין), פדי גזה, מס' טלפון של וטרינר זמין ופרטי מרפאת חירום.
בנוסף לתג השם הרגיל (עליו שמכם כתובת ומס' טלפון) הוסיפו תג ועליו פרטי המקום בו אתם מתארחים בדקו את חיית המחמד על בסיס יומי, סביבה זרה מספקת גירויים וסכנות חדשים לכלב,

כמו כן שינוי הסביבה עשוי להשפיע על תיאבון הכלב ועל התנהגותו, ככלל בדקו הפרשות מהעיניים/אף, גירוד או נשיכה מופרזים באזור מסוים בגוף, בליטות חריגות, צליעה, ירידה בתיאבון, יציאות לא תקינות, שתיית מים מופרזת ובקיצור כל דבר שונה בהתנהגות. אל תהססו ובקרו רופא וטרינר מקומי במידה ומתעורר ספק.

נסיעה טובה