דף הבית » מאמרים ומידע » נחה עלינו המוזה

מאמרים ומידע

נחה עלינו המוזה

שמעתם שבליעת עצמות או חלקי סחוס עלולה להיות מסוכנת לכלבים, אבל אתם מתפתים בכל זאת להגניב לבינגו חתיכת פולקע מתחת לשולחן? סיפורה של מוזה, כלבה שהגיעה אלינו לביקור חירום לאחר שחטפה ובלעה עצם עוף, מוכיח שלעולם אי אפשר להיות בטוח שלכלב שלך זה לא יקרה.

muza1_mainמוזה, כלבה סינית מצויצת, צעירה ונחמדת, הגיעה לביקור חירום במרפאה הוטרינרית שלנו עם תלונה על הקאות, חוסר תיאבון ומצב כללי ירוד. בתשאול מקיף התברר כי כמה ימים לפני ההגעה למרפאה, מוזה, שעברה לאזורנו לפני מספר ימים מאילת, חטפה ובלעה פיסה גדולה של עוף ועליה סחוס ועצם.

צילום רנטגן של מוזה העלה ממצאים אשר לא הותירו מקום לספק. התגלה גוף זר בבית החזה, שהיה לא אחר מפיסת העוף שנתקעה בושט. הוחלט לבצע אנדוסקופיה דרך חלל הפה – החדרה של צינור דק המכיל סיב אופטי ומצלמה שבאמצעותו ניתן לקבל שידור חי של המתרחש בתוך גוף החיה ולעתים אף לבצע הליכים כירורגיים פשוטים. כך קיווינו לראות את הגוף הזר ואת מיקומו, ואולי אף לשחרר אותו. במהלך האנדוסקופיה נצפה הגוף כאשר הוא חוסם את כל חלל הושט, ולאחר ניסיונות חוזרים ונשנים, עלה בידינו לבסוף לתפוס את הגוף הזר ולחלצו במשיכה כלפי מעלה מכיוון נעיצתו. ברגע ששוחרר הגוף הזר מדופן הושט החל דימום מאסיבי אשר הקשה על העבודה וכן עורר חשש לפרפורציה של הושט (חור בדופן הושט), דבר אשר עלול לסכן את חייה של מוזה באופן מיידי. כמו כן לא היה ברור היקף הדימום בשלבים הראשוניים.

בשלב הבא אחרי השתלטות על הדימום והערכה ראשונית לשלילה של פגיעה פטאלית בדופן הושט התפנינו לקידום הגוף הזר אל הקיבה. המבצע עבר בהצלחה והגוף הזר פונה לחלוטין ופינה את נתיב המעבר למזון ונוזלים בושט. אם אכן מדובר בחלקי עוף בלבד כל הסיכויים לטובתנו שלא ניאלץ לנתח ולהוציאם כלל. מצבה של מוזה השתפר מיד לאחר שהתעוררה ובו ביום, למרות הפגיעה הלא פשוטה בדופן הושט, החלה לגלות עניין מחודש במזון. למחרת חזרה מוזה לשגרת יום והחלה אוכלת ושותה.

muza_compare3

מה למדנו? שכנראה הוטרינרים צודקים באומרם: שאין לתת בשום מקרה עצמות או חלקי סחוס של עוף לכלבים. קצת כמו ברולטה רוסית, זה לא קורה עד שזה קורה.

אם הכלב או הכלבה שלכם בלע פיסת עצם ומפגינים תסמינים דומים (חוסר תיאבון מתמשך ו/או הקאות) יש ליצור קשר בדחיפות עם הוטרינר המטפל או עם וטרינר חירום באזור מגוריכם.