מאמרים ומידע

מכת חום

הקיץ הגיע , ים, טיולים ושאר בילויים להם שותף חברנו הנאמן-הכלב, אך רעה חולה מעיבה על כל אלו-שמש ים תיכונית מרושעת של קיץ ארץ-ישראלי טיפוסי , חם מנשוא ולעתים אף קטלני לכלבנו. בשבת האחרונה ביליתי שעות ארוכות בחוף הים, התענגתי על השמש החמה בין טבילה לטבילה במי הים וחשבתי לעצמי כמה נפלא

1הקיץ הגיע , ים, טיולים ושאר בילויים להם שותף חברנו הנאמן-הכלב, אך רעה חולה מעיבה על כל אלו-שמש ים תיכונית מרושעת של קיץ ארץ-ישראלי טיפוסי , חם מנשוא ולעתים אף קטלני לכלבנו.
בשבת האחרונה ביליתי שעות ארוכות בחוף הים, התענגתי על השמש החמה בין טבילה לטבילה במי הים וחשבתי לעצמי כמה נפלא הוא החופש מעבודה, אך לא לזמן רב, לפתע הבחנתי בכלב אשר נלווה אל זוג נחמד, הכלב במבט ראשון נראה מותש וסרב לקום. מצאתי לנכון להציג את עצמי ולדרוש בשלומו של הכלב. מקרוב- הכלב הראה סימני מצוקה, התנשף בכבדות, גופו חם למגע, דופק מהיר מאד –מכת חום. אחרי טיפול ראשוני בחוף שעיקרו היה צינון גופו של הכלב תחת מקלחת, פונה הכלב למרפאתנו וקיבל טיפול רפואי אינטנסיבי
על ידי צוות המרפאה, לסיפור באופן יוצא דופן סוף טוב, הכלב התאושש ושב לאיתנו. אך למרבה הצער רבים הם קרבנות מכת החום בכל קיץ, כלבים רבים אינם שורדים את השעות הראשונות ורבים אחרים ימותו או יסבלו כל חייהם מסיבוכים שונים הנובעים ממכת חום.
מהי מכת חום אם כן?
אחת מדרכי צינון הגוף המוכרות לנו היא הזעה. כלבים לעומת זאת נעדרים תכונה זו הם אינם מזיעים כמו בני אדם, כלבים מקררים את עצמם באופן יעיל פחות על ידי הלחתה ("ההתנשפות האינטנסיבית" המוכרת לכולנו) ולכן בחודשי הקיץ החמים והלחים הופכת התופעה של מכת חום לשכיחה בכלבים.

מכת חום תתפתח בכלבים בשני מצבים: כאשר לתנאי מזג האויר החיצוניים מתווספת פעילות פיזית מאומצת כגון משחק על חוף הים, ריצה לצד בעלים, או טיול ארוך, או בעת כליאה במקומות סגורים ולא מאווררים כגון מכונית. מכת חום היא בעצם נזק תרמי לכל תא ותא בגוף ולפעילות האנזימים (פגיעה במבנה החלבון) הנורמלית.
מכת חום בכלבים מתפתחת כאשר מנגנוני הקירור של הכלב נכשלים או לא מספיקים על מנת לשמור על טמפרטורה נורמלית. מכת חום מוגדרת כאשר חום הגוף עולה עלC °41 .

הסימנים הבולטים ביותר הם הלחתה מוגברת וחום גבוה, ריריות החניכיים כהות, חולשה, דופק מהיר, הקאות ושילשולים,שטפי דם תת-עוריים (אפרכסות האוזניים ובטן) עוויתות וקומה(תרדמת). חומרת הסימנים תלויה בחומרת מכת החום אשר עשויה להוביל למוות תוך זמן קצר.

מכת חום מהווה מצב חירום מסוכן אשר מחייב טיפול וטרינרי מיידי, מרגע זיהוי הבעיה, חייו של הכלב תלויים בזמן ההגעה לוטרינר בהרצליה וגם אז ייתכן שיהיה מאוחר מידי. הדבר החשוב ביותר שהבעלים צריכים לעשות עוד בדרך אל הוטרינר,הוא לקרר את הכלב. קירור הכלב נעשה על ידי מזגן האוטו או מאוורר, הרטבתו במים קרים ומגבות לחות. אצל הוטרינר מאמצי הקירור ימשכו בנוסף למתן עירוי, חמצן, אנטיביוטיקות, ותרופות אחרות להתמודדות עם הנזק הרב-מערכתי.

יש לזכור כי השפעת מכת החום יכולה להיות מרחיקת לכת, דורשת טיפול מורכב ואישפוז אצל וטרינר חירום ואף עשויים להתפתח סיבוכים עתידיים. סיכויי ההחלמה נמוכים לרוב, בעיקר אם כבר התפתחו סימנים של כשל כליה, דימומים מפושטים ופגיעה מוחית.