דף הבית » מאמרים ומידע » מה גדל לג'ני בבטן?

מאמרים ומידע

מה גדל לג'ני בבטן?

החתולה ג'ני הגיעה אל וטרינרית המרפאה ד"ר אופק גולדנברג כשמבטנה בולט גוש עצום בעל צורה משונה. במשך למעלה מחודש, מסתבר, טיפל בה וטרינר אחר מבלי לערוך כלל בדיקות דיאגנוסטיות, למרות מצבה ההולך ומידרדר. סיפור עם מוסר השכל.

jenny_gidul_mainג'ני, חתולה קטנת מימדים בימים כתיקונם, הגיעה לבדיקה אצל ד"ר אופק גולדנברג, המנהלת מרפאה וטרינרית קרובה לכפר סבא, בישוב קדימה, במקביל לעבודתה במרפאתנו. בעליה של החתולה סיפרו כי כבר לפני חודש הביאו את ג'ני לטיפול אצל הוטרינר הקבוע, בשל מצב בריאותי כללי ירוד. ממנו ביקשו שיערוך צילום רנטגן, בדיקת דם או כל בדיקה אחרת שתאפשר לאבחן את המחלה של ג'ני, אך זה התעקש להסתפק בטיפול על ידי זריקות עלומות, אחת ליומיים, על אף שג'ני נעשתה אפאתית, חדלה לאכול וקיבלה גוון צהבהב.

כאשר הגיעה ג'ני לבדיקתה של ד"ר אופק, כבר במבט ראשון ניתן היה להבחין בגוש עצום ולא סדיר הבולט מבטנה כמו הר. בדיקות דם וצילומי רנטגן העלו חשד למאסה עצומה בחלל הבטן, אשר אומת לאחר מכן בבדיקת אולטרסאונד שביצע רדיולוג מומחה: בחלל ביטנה, גידלה ג'ני גידול עצום שחייב הסרה כירורגית דחופה.

הניתוח בוצע במרפאתנו על ידי ד"ר גולדנברג וד"ר עופר צדוק. את כל חלל הבטן מילאה מאסה עצומה בקוטר של למעלה מ-20 ס"מ, ואף 25 ס"מ בנקודות מסוימות. חלל הבטן של חתול ממוצע אינו יכול בשום פנים ואופן להכיל גוף זר בסדרי גודל כאלו, ולכן גידול בהיקף כזה מפעיל לחץ על האיברים הפנימיים, מונע את תפקודם התקין ומקשה על הנשימה.

הניתוח התבצע עקב בצד אגודל. בעין בלתי-מזוינת התגלה לנו גידול מבהיל משתיארנו, שאותו הזינו כלי דם עצומים שניתוקם הצריך עבודת נמלים במשך שעות ארוכות. לבסוף הוסר הגידול במלואו. מכיוון שג'ני סבלה באופן משני בגלל אי האכילה הייתה צריכה להתאושש לא רק מהניתוח, אלא גם מהנזק שגרם הצום הכפוי לכבד שלה. במשך 24 שעות הואכלה באמצעות צינור הזנה, ולאחר מכן, כעבור פרק זמן קצר מאוד יחסית, הייתה מוכנה לשוב לביתה, שם חיסלה מיד קופסת שימורים של מזון חתולים משובח.

כיום אנו מחכים לתוצאות מעבדה כדי לדעת את סוג הגידול, ובינתיים לג'ני שלום. עצתנו לכם: אל תהססו להשתמש בחושיכם ולהפעיל ביקורת בריאה כפי שעשו בעליה של ג'ני. כיום, בעידן האינטרנט, זמינים לנו כלים רבים כדי לשאול, לבדוק וללמוד וכדאי לנצלם כדי לוודא שהחיות שלנו מקבלות את הטיפול הטוב ביותר.