דף הבית » מאמרים ומידע » טיפול בלייזר – לא רק להולכים על שתיים

מאמרים ומידע

טיפול בלייזר – לא רק להולכים על שתיים

אמנם עוד לא נולדו הכלב או החתול שיהיו מעוניינים בהסרת שיער לצמיתות, ובכל זאת גם חיות המחמד שלנו יכולות להפיק תועלת רבה מטכנולוגיות רפואית מבוססת לייזר. המרכז הוטרינרי רעננה הוא מהמרפאות הוטרינריות היחידות בארץ שמציעות טיפול בלייזר, ושמשלבות בשגרת הטיפולים שני סוגים של טכנולוגיות לייזר: לייזר טיפולי, המשמש לטיפול במגוון פציעות, מחלות עור ובעיות אורטופדיות, ולייזר כירורגי, שהוא חלופה עדיפה לסכין המנתחים המסורתית.

lazer_smallמהו לייזר טיפולי?
לייזר לשימוש חיצוני המפחית כאב ומעורר התחדשות תאים והחלמה, ועל כן יכול לסייע לטיפול במגוון של בעיות רפואיות.

מה הם השימושים הוטרינריים של לייזר טיפולי?
ישנם יישומים רבים לטיפול בלייזר ברפואה וטרינרית. באמצעות לייזר ניתן לשכך כאבים ולסייע בהחלמה של פצעים במגוון רחב של מצבים רפואיים.

 

את יישומי הלייזר הטיפולי ניתן לחלק לתשע קטגוריות עיקריות:

 • שיכוך כאבים
 • טיפול בדלקות
 • האצת התחדשות וצמיחה של רקמות גוף
 • שיפור זרימת הדם
 • הפחתת היווצרות רקמת-צלקת בעקבות פציעות או ניתוחים
 • שיפור תפקוד העצבים
 • שיפור קצב חילוף החומרים התאי המגדיל את חסינות הרקמות המטופלות לדלקת
 • זירוז החלמת פצעים
 • עירור נקודות דיקור סיני ללא מחטים

באיזה בעיות ומחלות וטרינריות ניתן לטפל בלייזר? ישנם שלושה סוגים עיקריים של בעיות שבהם טיפול בלייזר מהווה תוספת משמעותית לטיפול: זירוז החלמת פצעים ופציעות, טיפול במחלות עור, הפחתת כאב וסיוע בהחלמה ממגוון של בעיות אורתופדיות. בין השאר, יכול לשמש הלייזר לטיפול במצבים הבאים:

 • פצעים מגורמים שונים: חתכים שנעשו בניתוח, פציעה בתאונה, כוויות והכשות נחש.
 • טיפול במגוון בעיות עור: דרמטיטיס (דלקת עור), פצעים מוגלתיים שמקורם בנשיכת חתול, אקזמה, Eosinophilic Granuloma – מעין אלרגיה באזור ספציפי בעור החיה שהינה נפוצה אצל חתולים, כוויות קור, פניקוליטיס – דלקת בשכבת השומן התת-עורית, פודודרמטיטיס – דלקת בעור כפות הרגליים, פיודרמה – מוגלה החודרת לתוך העור וקשקשים.
 • כאב הנגרם מבעיות במערכת השלד-שרירים, כגון: פציעה בגידי הברך, דיספלזיה (גידול קדם-סרטני) במפרק המרפק או במפרק הירך, מחלות של הדיסקים הבין-חולייתיים,Degenrative Myelopathy – ניוון עצבי של חוט השדרה שהינו נפוץ בכלבים מבוגרים, כאבי צוואר, כאבי גב, שיתוק, איבוד שליטה מוטורית, אוסטיאופורוזיס (או בשם העממי "בריחת סידן"), ריפוי שברים פוסט-ניתוחיים ומחלת מפרקים ניוונית.

איך מתנהל הטיפול בלייזר?

בפגישה הראשונה יבצע וטרינר בהרצליה בדיקה גופנית וידבר עם הבעלים על הליך הטיפול. לאחר מכן תגיע חיית המחמד אל הוטרינר באופן קבוע לאורך תקופה מסוימת. כל פגישה תתחיל בהכנת האזור המיועד לטיפול בלייזר. אם לחייה פרווה ארוכה או צפופה במיוחד ייתכן שיהיה צורך בגילוח האזור המיועד לטיפול.

במהלך הטיפול, חייבת החיה להיות קבועה במקום ולהימנע מכל תנועה. לשם כך ייתכן שיהיה צורך בזריקת טשטוש. משך הטיפול הוא בין 15 דקות לשעה, תלוי בעצמת הלייזר שבו משתמש הוטרינר. לאחר שהאזור גולח, החיה קיבלה הגנה לעיניה והוטרינר בהוד השרון חישב את עצמת האנרגיה הנדרשת יתחיל הטיפול. במהלכו גשוש הלייזר נע קדימה ואחורה על העור או מעל לאזור המיועד. הדבר היחיד שתרגיש החיה הוא תחושת חמימות. הטיפול אינו כרוך בכאב.

כמה פגישות טיפול יידרשו? ברוב המצבים האקוטיים כגון זיהום עורי, מפגש טיפולי אחד יספיק. במצבים כרוניים כגון כאב כרוני ככל הנראה יידרש טיפול אחת ליומיים בשבוע הראשון וטיפולים נוספים בתדירות פוחתת לאחר מכן. במקרים מסוימים יהיה צורך בטיפול חודשי. לרוב, בטיפול במצב כרוניים יידרשו סך הכל שמונה פגישות. מתי יהיה ניתן להבחין בתוצאות הטיפול?
תלוי בסוג הבעיה המטופלת. במצבים רבים ניתן לחוש בטיפול כבר לאחר הפגישות הראשונות. בטיפול בבעיות במערכת השלד-שריר ייתכן שלא יורגש השיפור עד לפגישה האחרונה.

האם טיפול בלייזר מתאים לחיית המחמד שלי?

לייזר טיפולי הוא לא תרופת-פלא לכל בעיה, אך הוא יכול להיות טיפול משלים שמביא לשיפור משמעותי במהירות ההחלמה ובמצב החיה, כאשר הוא מבוצע בנוסף לטיפול התרופתי או הכירורגי הנדרש.

לא לכל וטרינר יש את הציוד והמיומנות הנדרשים לביצוע טיפול בלייזר. שאלו את הוטרינר הקבוע שלכם האם הוא מציע טיפול בלייזר. המתעניינים בטיפול בלייזר אצל וטרינר באזור כפר סבא, רעננה, הוד השרון או הרצליה מוזמנים להגיע אלינו למרכז הוטרינרי רעננה לבדיקה ראשונית ולהתייעצות. אם חיית המחמד שלכם סובלת מכאב כרוני או מבעיה דלקתית וניסיתם טיפולים רבים ללא הועיל – כדאי בהחלט לנסות טיפול בלייזר.

באיזה מקרים לא מומלץ להשתמש בלייזר רפואי?

טיפול בלייזר אינו מומלץ לשימוש באזורים קרובים לעין ובקרב חיות בהריון, חיות שסובלות מסרטן ואצל זכרים גזעיים המיועדים להרבעה.

האם טיפול בלייזר מסוכן לחיית המחמד שלי?

לייזר-טיפולי עלול להיות מסוכן בשימוש לא נכון. פגיעה של הלייזר בעין יכולה לגרום נזק לרשתית ואף להוביל לעיוורון. לייזר מסוג זה אף עלול לגרום לכוויות כאשר לא נעשה בו שימוש נכון. לכן, כדי לקבל רישיון לטיפול בלייזר חייב כל וטרינר לעבור הכשרה מיוחדת. הצוות של המרכז הוטרינרי רעננה קיבל, כמובן, את מלוא ההכשרה המקצועית הנדרשת ומחזיק ברישיון רשמי לשימוש בלייזר טיפולי ובלייזר כירורגי.