דף הבית » מאמרים ומידע » השמנת יתר

מאמרים ומידע

השמנת יתר

השמנת יתר קיימת כאשר משקל הגוף עולה על המשקל האופטימלי של בעל החיים ב-15% או יותר. השמנת היתר היא המחלה הנפוצה ביותר הקשורה בתזונה בקרב חתולים וכלבים. ההערכה היא שכ-44% מכלל הכלבים ולפחות 12% מהחתולים הם בעלי משקל עודף. השמנת היתר נפוצה יותר ככל שגיל חיית המחמד עולה וכן, בקרב נקבות יותר מאשר בקרב זכרים. היא גם נפוצה יותר אצל חיות מעוקרות/מסורסות.

סימנים להשמנת יתר:

אם אתם לא בטוחים מה משקלה האופטימלי של חיית המחמד שלכם, הדרך המעשית ביותר היא לבדוק את כמות השומן מעל הצלעות. הניחו את ידיכם על בית החזה של חיית המחמד כאשר האגודלים על גבה. אם הצלעות מורגשות בקלות, משקל החיה הוא כנראה נורמלי. אם אתם חשים בשומן בין העור לצלעות או שהצלעות מורגשות בקושי, מדובר בעודף משקל. אם אינכם חשים בצלעות כלל, חיית המחמד סובלת מהשמנת יתר. בקרב חיות מסוימות, בעיקר חתולים, בטן המדלדלת מטה או מהצדדים יכולה להצביע על השמנת יתר. אבחנה כזו של משקל חיית המחמד צריכה אישור של הוטרינר שלכם! הוטרינר ישלול מצבים רפואיים אחרים שיכולים להיראות כהשמנת יתר. חשוב לאשר שחיית המחמד באמת סובלת ממשקל עודף ולא מגלה סימנים של מחלת לב, כליות וכו'.

סכנות בריאותיות הנובעות מהשמנת יתר:

כלבים וחתולים הסובלים מהשמנת יתר נוטים יותר לפתח בעיות הקשורות בשלד ובלב, סכרת, ורגישים יותר להרדמה וניתוח. מרבית המחקרים שנערכו בבני אדם ובבעלי חיים תומכים בכך שהשמנת יתר מקצרת חיים!

הגורמים:

ישנם גורמים רבים התורמים להתפתחות השמנת יתר ועליהם יש לנו שליטה מועטה: תורשה, גזע, מין וגיל. עם זאת, ישנם גןרמים בהם אנו יכולים לשלוט וחשוב להיות ערים להם: האכלת יתר מגיל מוקדם, חשיפה למזונות משמינים, פעילות גופנית והריון, יחד עם השפעות פסיכולוגיות.

במרבית המקרים, השמנת היתר נגרמת כאשר חיית המחמד צורכת יותר קלוריות ממה שהיא מוציאה – יותר מדי אוכל, מעט מדי פעילות גופנית או שניהם יחד. אכילת יתר היא לעתים תוצאה של טעמם המושך של המזונות המסחריים של ימינו. עם זאת, הגורם המכריע לכך הוא מתן שאריות, חטיפים ומזונות נוספים לחיית המחמד.

פעילות גופנית מופחתת ללא התאמה של כמות המזון שצורך בעל החיים תורמת להשמנה, כמו גם אכילה מתוך שעמום. סירוס/עיקור כמעט ומכפילים את הופעת השמנת היתר בחתתולים וכלבים משני המינים. האכלת יתר של גורים מגדילה את סיכוייהם להשמנת יתר בבגרות (גורמת להגדלת מספר תאי השומן בגופם). אם תאפשרו לחיית המחמד שלכם להתפתח ולגדול תוך השמנת יתר, רוב הסיכויים שהיא תסבול מכך גם בבגרותה.

טיפול:

הטיפול בהשמנת יתר ללא סיבוכים, הוא הפחתת צריכת הקלוריות והגברת הוצאת האנרגיה. הדרך הטובה להשיג זאת היא באמצעות האכלה במזון עשיר בסיבים תזונתיים, מופחת שומן ובעל צפיפות קלורית נמוכה יותר. בדרך זו חיית המחמד יכולה להמשיך ולאכול מזון בנפח פחות או יותר זהה לזה שהיא מורגלת אליו ואף להתמלא בתחושת שובע. חשוב להציב מטרות להתקדמות. יש צורך בשקילות תקופתיות וקביעה תוך כמה זמן מעוניינים להגיע למשקל היעד, ומהו.

לאחר ירידה משמעותית במשקל, יש לבצע בדיקות תקופתיות שיסייעו בשמירת המשקל הנמוך. הפחתת המשקל תשפר את הופעת חיית המחמד ואת בריאותה וגם תאריך את חייה ותגביר את הנאתה מהם.
פעילות גופנית עלולה שלא להתאים לבעל חיים שאינו בריא; הקפידו למלא אחר הוראותיו והמלצותיו של הוטרינר.

הטיפול בבית:

אין ספק שהחלק החשוב ביותר בהצלחת תכנית ההרזיה הוא שכל אחד מבני המשפחה יבין את הצורך בתכנית. מחוייבותכם המלאה להפחתת המשקל של חיית המחמד היא חיונית ביותר, אחרת המאמץ עלול להסתיים בתסכול ובבזבוז זמן, אנרגיה ומשאבים. על מנת להשיג את המטרה שנקבעה, שיתוף הפעולה הכרחי.

הפחיתו את צריכת הקלוריות של חיית המחמד ע"י שמירה על דיאטה הכוללת את כל אבות המזון, עשירה בסיבים תזונתיים ומופחתת קלוריות המותאמת במיוחד להפחתת משקל. חלקו את מנת ההאכלה היומית לשלוש או ארבע ארוחות ביום. הקפידו שבשעת הכנת האוכל והארוחה –שלכם- תהיה חיית המחמד מחוץ למטבח/פינת האוכל – זה ימנע תחנונים קורעי לב ו"נשנוש" בין הארוחות. את חיית המחמד הסובלת מהשמנת יתר יש להאכיל בנפרד מחיות הבית האחרות, אם ישנן. אם הוטרינר ממליץ על כך, הקפידו על "אימונים" סדירים. הפעילות הגופנית בריאה ומעלה את סיכויי ההצלחה של תכנית ההרזיה.

תעדו את משקל החיה- ערכו טבלה של המשקל לאורך זמן. רצוי לערוך שקילה מדי שבוע, כאשר השעה הטובה ביותר לכך היא בבוקר, לפני הארוחה. הקפידו על האכלה על פי הדיאטה והכמות המדוייקת שרשם הוטרינר. זכרו: הטובה הכי גדולה שאתם עושים לחיית המחמד היא בהקפדה על הוראות הוטרינר. לאחר סיום מוצלח של תכנית ההרזייה, הוטרינר עשוי לערוך בדיקות חוזרות על מנת למנוע חזרה של הבעיה. אם אינכם מצליחים בהפחתת המשקל בבית, אישפוז יכול לסייע כי אז הוטרינר יכול לקבוע מדוע בעל החיים אינו מאבד משקל.

המלצות לדיאטה:

האכלה בכמות קטנה יותר של מזון מסחרי שאינו מותאם להפחתת משקל אינה מומלצת. הכמות הקטנה יותר לא תספק את תאבון חיית המחמד ועלולה לגרום למחסור בויטמינים, מינרלים ו/או חלבונים. הדרך הטובה ביותר להפחתת המשקל היא, כאמור, דיאטה מאזנת, עשירה בסיבים ומופחתת שומן וקלוריות. כך תוכל חיית המחמד לאכול אותה כמות מזון לה היא רגילה ועדיין להגיע לתחושת שובע ולקבל את כל המרכיבים התזונתיים, בפחות קלוריות.

לאחר שהושג משקל היעד האופטימלי והבריא יותר, המטרה הבאה היא שמירה עליו.

הנחיות להאכלה:

עקבו אחרי הוראות הוטרינר לגבי ההאכלה במזון המיוחד. מרבית חיות המחמד מקבלות בהסכמה מזונות דיאטתיים. אם החיה שלכם היא מהמעטות שמסרבות לכך, נסו לחמם המזון המשומר לטמפרטורת הגוף. לכלבים, נסו לערבב מזון יבש במים חמים. חכו 10 דקות לפני ההגשה. אל תנסו זאת עם חתולים. שיטה יעילה אחרת היא ערבוב המזון הדיאטתי עם המזון הקודם, תוך הגדלת הכמות היחסית של המזון הדיאטתי בהדרגה במשך 10 ימים עד להאכלה במזון הדיאטתי בלבד.

היו סבלניים אך תקיפים עם חיית המחמד שלכם, היות וההצלחה או הכישלון של הטיפול תלויים במידת הדבקות בדיאטה החדשה.

חשוב להדגיש, עם זאת, שלחתולים אסור לעבור 48 שעות מבלי שיאכלו. אם חתולכם לא אוכל במשך יומיים, צרו קשר עם הוטרינר באופן מיידי!

אם עולות שאלות, אל תהססו ושאלו את צוות המרפאה הוטרינרית שנמצא שם על מנת לסייע לכם להצליח בתכנית ההרזיה של הכלב או החתול שלכם, וישמח לענות על כל שאלה.