דף הבית » מאמרים ומידע » החלמתו המופלאה של בזיק

מאמרים ומידע

החלמתו המופלאה של בזיק

יום אחד בהיר הופיע בזיק החתול פצוע בכל פלג גופו האחורי, מופשט מחלקים גדולים מעורו ופגוע בגידים וברקמות שריר רבות. באותו הרגע, נראה היה שאין מנוס מכריתת רגל, ועצם ההישרדות הייתה מוטלת בספק, אבל 5 חודשים אחר-כך, חזר בזיק לאיתנו.

bzik_mainבזיק, חתולו של מאלף הכלבים גיא תיכון, הגיע למרפאתנו לפני כ-5 חודשים עם פציעה מגורם לא ידוע בחלקים נרחבים של פלג הגוף האחורי. בנוסף להיעדר עור מוחלט לכל רוחבם של הגב התחתון, ירך שמאל והרגל השמאלית, סבל בזיק מפגיעה קשה בשרירים שונים, קרעים עמוקים, פגיעה במספר גידים, ואם לסכם בשתי מילים: סדום ועמורה.

סיפורו של בזיק הוא דוגמה מעולה ליכולתה של הוטרינריה המודרנית לשקם גם חיה הסובלת מפציעות מרובות וחמורות. הטיפול במקרים אלו נחלק לשני חלקים: ייצוב ראשוני ושיקום מתמשך. במסגרת הייצוב הראשוני, הוכנס בזיק לניתוח מקיף שבו שוחזרו כל הגידים שניתן היה לשחזר, צומצם היקף הפגיעה ובוצעה הטריה – סילוק רקמה נמקית ופגועה לשם זירוז ההחלמה. שלב השיקום התנהל לפי תכנית עבודה ארוכה וסיזיפית, שכללה סדרת טיפולים שיקומיים, ניתוחים מרובים וחבישות חוזרות.

באמצעות שילוב בין מספר הליכים ניתוחיים ושאינם ניתוחיים כיסינו מחדש את פלג הגוף חסר העור ותיקנו את הנזק לשרירים ולרקמות האחרות. בין היתר, השתלנו על גבי הרגל עור שנלקח מאזור הבטן תוך הקפדה על אספקת דם הולמת לרקמות המושתלות. בין הניתוחים נחבש בזיק בחבישות חוזרות שלצערנו, נאלצנו לבצע שוב ושוב תחת הרדמה מלאה. השתמשנו במיטב שיש לטכנולוגיה הרפואית להציע בתחום החבישה: תחבושות מחומרים כגון כסף, אצות ודבש, המעודדות שגשוג רקמה בריאה ומכשירות את סביבת הפצע להשתלת עור ולטיפולים אחרים.

לבסוף אחרי כ-5 חודשי טיפול סיזיפי, בעזרת מסירות וסבלנות רבה של הצוות שלנו ושל בעל החיה, צלחה המשימה. כיום הרפואה הוטרינרית יכולה לתת מענה למקרי קצה מסוג זה, ואין זה מובן מאליו. בראשית הטיפול היה ספק לא רק לגבי יכולתו של בזיק לחזור ולתפקד כחתול רגיל, אלא לגבי עצם הישרדותו. במקרים כאלו מתפשט פעמים רבות זיהום מקומי והופך למערכתי ולא פעם אף גורם למותו של בעל החיים. בתחילת הדרך נאלצנו לשקול כריתה של הרגל הפגועה, אבל ביחד עם גיא בעליו בחרנו להימנע מכך בכל דרך אפשרית, לא לוותר ולחתור להחלמה מלאה, חרף הסיכונים, הקושי ואי-הודאות של ההחלמה.

אין כל ספק כי ההצלחה במקרים כאלו תלויה לא רק בנחישות הוטרינרים המטפלים ובאמצעים העומדים לרשותם, אלא גם בבעלים מסורים ואוהבים המוכנים לצעוד את הדרך הקשה, לתת אמון מלא באנשי המקצוע, ולבסוף גם בסבלנות ושיתוף פעולה מצידו של המטופל אשר חווה את הדרך הקשה שבעתיים על בשרו.

כיום, שבועות ספורים אחרי תום אחרון הטיפולים והניתוחים, אין עוד כל זכר לפציעתו של בזיק. כל שנותר לנו כעת הוא להתרווח וליהנות ממראה החתול הפעיל, שאולי איבד מעט מהחיבה לוטרינרים שלו, אבל זכה מחדש בצלם חתול. אנו מאחלים לבזיק היקר אריכות ימים והרבה בריאות ומזכירים לכם: אם החתול או הכלב שלכם עבר תאונה קשה, אל תוותרו. פנו מיידית לוטרינר, ודעו שהחלמה מלאה תיתכן, גם כשנדמה שאבדה כל תקווה.