דף הבית » מאמרים ומידע » אלרגיות בכלבים וחתולים

מאמרים ומידע

אלרגיות בכלבים וחתולים

בתקופת הקיץ ולאורך כל השנה נחשפים בעלי החיים לאלרגנים שונים מאבקני צמחים ועד רכיבים שונים הנמצאים במזון .
גם כלבים וגם חתולים רגישים במיוחד לעקיצות פרעושים ודי בפרעוש אחד על כלב או על חתול על מנת לגרום להתפרצות אלרגיה. ייתכן כי בעל חיים רגיש למספר אלרגנים, אך רק כאשר יעבור סף מסוים נתחיל לראות סימנים קליניים לאלרגיה.

20150526-WA0001תקופת האביב והקיץ היא הבעייתית ביותר במהלכה יש עומס רב של אלרגנים –פרעושים ופריחות שונות.
בעל חיים הסובל מאלרגיה יראה את התסמינים בגרד, דלקת של העור, נשירת שיער ודלקות אוזניים. כאשר בעל חיים אוכל מזון לו הוא רגיש תופעת האלרגיה יכולה להתבטא גם בשלשולים והקאות.
בכלב או חתול המראים לראשונה בחייהם תסמונת של אלרגיה הטיפול הוא תרופתי סימפטומטי ובדרך כלל הוא יעיל מאד. חשוב מאד בבעל חיים כזה לטפל באופן סדיר בטיפול נגד פרעושים היות וגורם זה הוא ברוב המקרים הגורם לאלרגיה לפרוץ.
בבעל חיים בו יש מופעים חוזרים של התופעה מומלץ לאבחן ולטפל בגורם על מנת להימנע מטיפול חוזר בסטרואידים. בחודשים האחרונים נפתחה בפנינו אופציה אבחונית בעלת ערך רב במהלכה נלקחת בדיקת דם מן החולה ע"י וטרינר בהוד השרון וזו נשלחת למעבדה ייחודית בארצות הברית. במעבדה זו מבוצע סיווג אלרגני לכ-91 גורמי אלרגיה, כולם נמצאים ונפוצים במדינת ישראל. לאחר אבחון הגורמים הספציפיים להם רגיש הכלב או החתול, ניתן להתאים לו טיפול ייחודי הכרוך בשינוי הסביבה (במידת הניתן) ותזונת בעל החיים היות ורבים מן האלרגניים מצויים במזונות השונים. קיימים בשוק מספר מזונות הנחשבים להיפואלרגניים ,במזונות אלה חלבונים העוברים תהליך הידרוליזה במהלכה מפורקים לרכיבים קטנים יותר, להם בעל החיים מפתח פחות רגישות.
בעלי החיים להם לא עזרו כל הטיפולים והדיאטות הייחודיות קיימת אופציה חדשה במהלכה וטרינר בכפר סבא מרכיב עבורם תכשיר ייחודי, תהליך טיפולי זה נקרא דה-סנסיטיזציה, ובו חושפים את בעל החיים הרגיש לאותו אלרגן באופן הדרגתי ויוצרים בגופו עמידות לחומר ספציפי זה. בסופו של התהליך הופך בעל החיים לסביל לאותו אלרגן וכך נפתרת בעיית האלרגיה על תסמיניה.